E Enjte, 24 Korrik 2014


markeziShkrimtari kolumbian, Gabriel Garcia Marquez, fitues i Çmimit Nobel për Letërsi më 1982, është dërguar në spital në Meksiko Siti.

Më shumë...

Rama-Marubi.docxKryeministri Edi Rama ishte sot i pranishëm në konkursin ndërkombëtar për shpalljen e projektit fitues për “Restaurimin dhe muzealizimin e Fototekës Kombëtare “Marubi””, që u zhvillua në Shkodër. Restaurimi dhe muzealizimi i Fototekës “Marubi” realizohet në bashkëpunim me Fondin Shqiptar të Zhvillimit, në kuadër të projektit për menaxhimin e qëndrueshëm turistik të trashëgimisë kulturore të Adriatikut, i financuar nga fondi i Programit IPA. Me këtë program synohet jo vetëm modernizimi i Fototekës “Marubi”, përmirësimi i infrastrukturës së brendshme, me elemente të një dizajni dhe dekori bashkëkohor, por edhe përfshirja e saj në rrjetin e përbashkët të trashëgimisë kulturore të rajonit të Adriatikut, për ta bërë “Marubi”-n pjesë të itinerarit turistik të këtij pellgu. Ministrja Kumbaro theksoi se pas përfundimit të këtij muzeu, synimi është që trashëgimia “Marubi” të regjistrohet në thesaret e trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Më shumë...

kumbaroParaditen e sotme është zhvilluar në qytetin e Shkodrës konkursi Restaurimi dhe Muzealizimi i Fototekës Kombëtare “Marubi”, ku ka nisur prezantimi i fazës së fundit të përzgjedhjes së projekteve fituese për restaurimin e Fototekës “Marubi”.

Më shumë...

Më shumë artikuj...

Faqe 5 nga 86

5

live-logo

Moti

Pjeserisht me re

22°C

Tirana

Pjeserisht me re
Lageshtira: 78%
E Premte 20°C / 30°C Me diell
E Shtune 19°C / 31°C Kryesisht me diell
E Djele 18°C / 30°C Few showers
E Hene 18°C / 30°C Me diell

Valuta


Vlerat e këmbimit merren minute pas minute nga Yahoo Finance
Vlera:
Nga:
Në: